Venedik İzlenimler

Avrupa’da bir su, kanal ve gondol şehri. Herkesin hemen hemen bildiği tarihin en ilgi çekici şehirlerinden biri, İtalya’nın Venedik Şehri. Bu şehri bir açık hava müzesi olarak tanımlasak herhalde yanlış olmaz. Bu şehrin en romantik şehir seçildiğini bilmekte yarar var. Ayrıca şehir uzun yıllar Venedik Cumhuriyeti’ne başkentlik yapmıştır. Rönesans ve Reform hareketlerinin olduğu dönemlerde dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biriydi.

Şehir 118 adadan oluşmaktadır. BU adalar köprü ve kanallar sayesinde birbirine bağlanmış haldedir ve ulaşım bu yolla sağlanır. Ulaşım yönünden tercih edilen en büyük yöntem ise yürümek. Yürüyerek her yere kolaylıkla ulaşılabilen bir şehirdir. Şehrin ihtişamı, dar sokaklar, köprü ve kanallar, yürümeyle oluşabilecek yorgunluğun ötesine çok rahat geçmektedir.

Venedik konaklama imkanı bakımından da fazla sayıda seçeneğe sahip bir şehir. Ancak temel olarak giden ziyaretçilerin konakladığı yerlerin tren garı yanı ve iskele tarafları olduğunu söyleyebiliriz. Bu yerler gezi açısından da ideal olan yerler. Konaklama ile alakalı olarak ta yemek için de pek fazla çeşitliliğin olmadığını söyleyebiliriz. Klasik İtalyan Kültürü yiyeceği pizza ve fastfood restoranları ağırlıkta bulunuyor. Fiyat olarak gerek malzeme ulaştırma gerekse turistik yer olması dolayısıyla fiyatların yüksek olduğu görülüyor.

Venedik’te görülmesi gereken tarihi yapılara baktığımızda ise şu şekilde bir sıralama yapabiliriz. İlk olarak San Marco Meydanı, bu meydan adeta gelen ziyaretçilerin buluşma noktası. Meydanda Venedik’e özgü her sembolü görebilirsiniz. Yani bu meydan geziye başlama için en uygun yer diyebiliriz. San Marco Bazilikası, şehrin kurucusunun adı verilen bu yapı simge olmuş bir yapıdır. Ve içinde birçok müze barındırır. Museo Correr, Venedik tarihi hakkında birçok bilgiyi bulabileceğiniz, içinde arkeoloji müzesini barındıran yapı. Çan kulesi, yine Venedik fotoğraflarının çoğuna ev sahipliği yapmış bir yapıt.

Dükler Sarayı, yine şehrin başkent olduğu dönemlerde yönetim merkezi olarak kullanılmış bir yer. Güzel sanatlar müzesi, birçok değerli eşya ve tarihsel simgelerin sergilendiği müzedir. Ahlar Köprüsü, üzerinde hemen hemen her turistin fotoğraf çektirdiği köprü. Venedik Hapishanesi ile Dükler Sarayı’nı birbirine bağlar. Rialto köprüsü de yine üzerinde çokça fotoğraf çektirilen yerler arasında. İlginç tasarımı ve dükkanları ile turistlerin ilgisini çok çekmektedir. Büyük Kanak Turu, şehrin bir ucundan diğer ucuna ulaşım sağlayan Büyük Kanalda araba yerine sandal ve gondollar kullanılıyor. Şehrin tadını tam anlamıyla alabileceğiniz aktivitelerden birisi. Bunların dışında yine birçok tarihi mekan ve yapıtları gezerek detaylı bir şekilde görmek mümkün.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir