Venedik Hakkında Ne Biliyorsunuz?

VENEDİK HAKKINDA BİLGİLER

İtalya’da bir lagün üzerinde bulunan bu şehir dünyanın en ilginç şehirleri arasında yer alır. Zaman içerisinde şekil değiştirmesine rağmen romantik havasını hala koruyan Venedik büyük bir kenttir. 118 adadan oluşan Settieri bölgesi burada bulunmaktadır. Dünyanın en çok ziyaret edilen bu şehir kanalları, gondolları ve romantik turları ile dikkat çekmektedir. Şehirde ulaşım kanal yoluyla sağlandığından araç trafiği yoktur. Şehirde 15. ve 16. yüzyılda meydana getirilen eserlerle kültür şehri özelliğindedir. Şehrin her noktasında görülen Rönesans döneminin etkileri ile ziyaretçilerine birçok Avrupa kentine göre farklı bir ortam sunmaktadır.

Venedik’te ilk insan yerleşiminin 4. ve 5. yüzyılda gerçekleştiği bilinmektedir. Stratejik bir öneme sahip olan şehir tarih boyunca birçok savaşa şahit olmuştur. Şehirde bulunan kanallar nedeniyle ticaret büyük önem kazanmıştır. Özellikler Doğu Roma İmparatorluğu ile ticareti geliştirmişlerdir.

4. Haçlı seferine katılmışlardır. İstanbul kuşatıldığında Maşerin 4 atlısı adı verilen 4 bronz at heykelini Venedik’e getirmişler ve San Marco Bazalicasına yerleştirmişlerdir. Hava koşullarının iyi olduğu ve şehrin fazla kalabalık olmadığı kış dönemi gezi için en uygun zaman olarak kabul edilir. Kışın hava fazla soğuk değildir ve yağış da olmadığından şehir daha sakindir. Ülkede halk İngilizce konuşmaktadır. Para birimi Euro olan ülkede Schengen vizesi kabul edilmektedir. Geçimini turizmden sağlayan ülkenin nüfusu günümüzde 72 000 ‘dir. Görülecek başlıca yerler arasında Grand Canal ve Rialto Köprüsü yer almaktadır.

Venedik’in en renkli mekanlarından biri olan Rialto Köprüsü hem iki yakayı birbirine bağlaması hem de alışveriş mekanı olması nedeniyle en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Köprü üzerinde ve her iki yakasında ayakkabı, çanta, maske, kukla, cam eşyalar, meyve ve sebze gibi her türlü şeyi bulabilir ve satın alabilirsiniz. Ayrıca köprü üzerinde oturup Grand Canal’ının manzarasını izleyebilirsiniz. Büyük Kanal adı verilen Grand Canal’ının karaya bağlanan yerinden Vaperottalara binerek kanal etrafındaki manzarayı izleyebilirsiniz. Suyun üzerinde bulunan evlerin kapıları kanala açılmaktadır.

Evler koruma altında olduğundan evlere çivi çakmak dahi yasaktır. 900 yıl boyunca İmparatorluğa ev sahipliği yapan Dükler Sarayı San Marco meydanında yer almaktadır. Buradaki dükler mahkeme salonlarına sıklıkla uğramaktadır. 9. Yüzyılda Bizans tarzında bir şato şeklinde yapılan Dükler Sarayı 500 yıl sonra Gotik tarzda yeniden inşa edilmiştir. Dışında beyaz ve açık pembe bezeler bulunmaktadır. Bol kemerli olarak yapılan bu ihtişamlı yapının içinde ise mahkeme salonları ve toplantı salonları yer almaktadır.

Reviews

  • Beğeniyorum3
  • Merak Ediyorum5
  • Çok Pahalı4
  • İlgilenmiyorum1
  • 2.6

    Score

    Bu büyülü şehir hakkında görüşleriniz...One thought on “Venedik Hakkında Ne Biliyorsunuz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir