Venedik Gezilecek Yerler

AH VENEDİK AHH

Venedik İtalya’ da bir şehirdir. Fakat böyle tek kelimeyle Venedik’i anlatmak imkansızdır. İnsandan insana şehrin anlamı önemi değişebilir ki değişirde. Kimileri için romantikliğin şehri kimileri için sadece turistik bir şehir belki kimileri için de ölmeden önce görülecek 100 yer arasından biri…

Şehir tamamen denizin üstünde hatta gerçek rakamıyla 118 adanın üzerinde kuruludur. Bu özelliği sayesinde aslında şehrin görülmesi gereken yerleri diye ayırt etmek çokta mantıklı olmayabilir. Çünkü sokakları, evleri, kanalları, köprüleri, sarayları, meydanları… Hepsi görülmeye değer yerlerdir.

San Marco Meydanı

Geziye bir yerden başlamak lazım ise San Marco Meydanı ile başlamak mantıklı olabilir. Meydanda San Marco Bazilikası (kilisesi) ve biraz uzağında 15. yüzyıldan kalma Torre de’ll orologio Saat Kulesi bulunmaktadır ki bunlar Venedik için çok önemli yapılardır. Bunlar Venedik İmparatorluğunun muhteşem gücünü simgelemektedirler. Bu yapılar sayesinde meydan buram buram tarih kokarken günümüzde şık restoranlar, mağazalar ya da oteller de görmek mümkündür. Şehrin en alçak yerlerinden biri olmasına rağmen turistlerin büyük ilgisini çeken yerlerdendir.

Grand Canal

Şehirde tamamen su trafiği mevcuttur ve bunların sağlandığı ana hat Grand Canal’dır. Kanal şehri S şeklinde dolanır ve her yerin trafiğine destek sağlar ve onlar için ana kanal kabul edilir.  Derinliği 5 metre boyu 3.800 metre kadardır. Şehirde ulaşım su üzerinde yapıldığı için taşıtlarda su ile ilgilidir. Su taksileri, botlar, su otobüsleri ve gondollarla sağlanır. Gondollar daha çok şehrin romantikliğini düşünenlerin tercih ettiği bir ulaşım yöntemidir. Bir başka yer olan Palazzo Ducale ( Dükler Sarayı ) Venedik’teki en eski yapılardandır. 14. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş olan bu saray Gotik mimari tarzındadır. Görülmesi gereken yerlerden birisi olarak yine en başlarda gelmektedir. Sırada Ahlar Köprüsü bulunmaktadır. Bu isim bu köprüye 19. yüzyılda verilmiştir. İsmi verilirken gerçekten bir hikayesi olduğu için bu isim verilmiştir.

Aziz Mark’ın Çan Kulesi

Adından da anlaşılacağı gibi ah çekenlerden dolayı bu köprüye Ahlar Köprüsü denmiştir. O zamanlarda hapse giden mahkumlar hastanenin şartlarından dolayı kısa sürede hastalanıp öldükleri için ve bu mahkumlar da bunu bilerek gittikleri için bu köprü üstünde ah çekerlermiş ve sonraları bu köprüye Ahlar Köprüsü ismi verilmiştir. Köprüde küçük küçük pencereler vardır ve bu pencerelerden tüm Venedik olmasa da bulunduğu yerin manzarası görülür. Bu isimin anlamının ne olduğunu bilip gitmenizde o zamana inip o duyguyu yaşamanızda fayda vardır. Yaşadığınız anın duygusunu yaşamanıza yardımcı olur. Diğer bir mekan ise Aziz Mark’ın Çan Kulesi ( Campanile di San Marco )’dur. Tüm özelliklerinden önce bilinmesi gereken bir şey var ki o da bu kulenin Venedik’teki en yüksek mimarilerden birisi olduğudur.

Marco Meydan’

Yüksekliğinden ötürü bu kulenin muhteşem bir San Marco Meydan’ ı manzarası vardır ve isterseniz meydanı gezmeden önce tepeden keşfedin isterseniz de meydanı gezdikten sonra bir de yukarıdan bakın. Boyu 97 metre kadardır ve bu yüksekliği aslında sadece San Marco Meydan’ ı manzarasını değil daha birçok yeri yukarıdan görebilmeniz olanaklıdır. ( Ponde di Rialto ) Rialto Köprüsü ‘ nü yine başka bir hikaye ile anlatmak mümkündür. O zamanlarda bir köprünün yapılacağı kesindir fakat yarışma sonucu kim kazanırsa onun eseri yapılsın gibi bir durumla karşı karşıya kalınır. Köprünün yapımı için tasarımı için bu yarışma mimarlar arasında olmuştur ve kazanan mimarın eseri hayata geçirilmiştir.

Ca’ Rezzonico Saray ve Müzesi

Bu köprüden insanlar yürüyerek karşıya geçer ve şehrin genel özelliğinden dolayı nadir olan yerlerden birisidir. Büyük köprü üstünde yer alır. Üstünde birçok alış veriş mekanı bulunur ve en gözde en renkli mekanların başında gelir. İki yakayı birbirine bağlama özelliği bulunmaktadır. Ca’ Rezzonico Saray ve Müzesi’ne küçük bir bedel ödeyerek girmeniz mümkündür. Sesten gürültüden uzak dakikalar için biçilmiş kaftandır. Bahçesinde dinlenmek size huzur verebilir. Yine bir başka yerde Tonolo Pastanesi’dir. Herkesin takıldığı mekanlardan birisi olması her yiyeceğin fiyatının 1 euro civarında olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Yani öyle düşünülebilir. Normalde 1 Euro pahalı gelebilir fakat Venedik’teki diğer fiyatlara göre çok uygun bir fiyattır ve bundan ötürü de çok tercih edilen yerler arasında sayılabilir. Venedik’te daha böyle birçok yer mevcuttur ve imkanlarınız varsa gitmeniz tavsiye edilir.
2 thoughts on “Venedik Gezilecek Yerler

  1. Mehmet Nuri Sayın

    Bana göre en ilgi çekici yanı, yüzyıllar önceki teknoloji ile denizin ortasına nasıl yapıldığı!?çok acayip

    Reply
  2. Gez Gör Anlat

    Venedik Gezilecek Yerler Tatil Hakkari dan mesaj gönderen Gez Gör Anlat. Selam sayfanız nadir derecede çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım 01-02-2017 02:23:30 harika ötesi.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir