Tarihin Canlı Şahidi Galata Kulesi

İstanbul, tarihi boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Şehir yıllar boyunca bir çok uygarlığın eline geçmiştir. Her gelen yeni medeniyet, İstanbul’da eserler bırakmıştır. Bu eserlerden belki de en çok bilinenleri arasında Galata Kulesi yer almaktadır. Galata Kulesi, İstanbul’un simgelerinden birisi haline gelmiştir. Galata Kulesi 528 yılında Bizanslılar tarafından fener kulesi olarak inşa edilmiştir. Kuleden, İstanbul Boğazı, Haliç ve İstanbul rahatlıkla izlenebilmektedir.

galata kulesi istanbul

Kule, 1204 yılında ki haçlı seferleri sırasında oldukça tahrip edilmiştir. Kule, 1348 yılında Cenevizliler tarafından yığma taş olarak yeniden inşa edilmiştir. Bu sefer kule Galata Surlarına birleşik bir şekilde inşa edilmiştir. O yıllarda Galata Kulesi şehrin en büyük binası olma özelliğini elinde bulunduruyordu.

tarihi galata kulesiDaha sonraları ise Kule, İstanbul’un fethiyle beraber Türklerin eline geçmiştir. Türklerin eline geçtikten sonra kule, her yüzyılda tamir ettirilmiş ve bugün ki halini koruması sağlanmıştır. Galata Kulesi’yle ilgili en bilinen hikaye Hazerfan Ahmet Çelebi’nin kuleden atlayarak uçmasıdır. 17. Yüzyılın ilk yarısında gerçekleşen bu olayda, Hazerfan tahtadan yaptırdığı kanatlarla Üsküdar’a kadar uçmuştur.

Galata Kulesi, 1717’den itibaren yangın denetleme kulesi olarak kullanılmıştır. Çıkan yangınlar, insanların duyabilmesi için kuleden çalınan büyük davullarla haber verilmekteydi. 3. Selim döneminde çıkan büyük bir yangında, kulenin büyük bir bölümü hasar görmüştür. Onarılan kule, 1831’de tekrar bir yangın geçirmiş ve tekrar hasar görmüştür.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir