Tarihi Şehir Prag

Prag Şehrini Tanıyalım

9. yüzyılda kurulan Prag, Çek Cumhuriyetinin başkentidir. 9. Yüzyılda kurulduğu söylenmesine rağmen tarihte daha eskiye dayandığı düşünülür. Günümüzde hala ayakta Prag kalesinden dolayı 9. Yüzyılda kurulduğu söylenir. Prag geçmiş dönemlerden beri tarih, kültür, politika ve mimarinin merkezi olarak görülmüştür. Şehrin neresine baksak etkilerini hala görebilmekteyiz. UNESCO kültür mirası listesinde yer alan kent meydanı da buna bir örnektir. Günümüzde dünyada en çok ziyaret edilen kentlerin başındadır.

Prag gezisi için, karlı ve çok sert geçen kış ayları tercih edilmemelidir. İlkbahar ve yaz ayları tüm geziler için olduğu gibi Prag için de ideal gezi dönemidir. Dünyanın birçok önemli şehrinden direkt uçuş seferlerinin olduğu Prag’da şehir içi ulaşımda metro ve tramvay n çok kullanılan araçlardır. Prag’da gezilmesi gereken yerlerin çoğu ise birbirine çok yakın olduğu için yürüme mesafesindedir.

Prag’ın resmi para birimi Çek Kronu’dur, bunun dışında Euro da geçerli olmaktadır fakat bazen döviz bozdurma esnasında komisyon oranları gibi konularda problem olabileceği için Çek Kronu’nun tercih edilmesi tavsiye edilir. Prag’da alışveriş yapmak istiyorsanız Eski Meydan başta olmak üzere şehrin birçok yerinde alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar mevcuttur. Alınabilecek hediyelik eşyalar arasında; lal taşı, kristaller ve kuklalar gelir. Yurtdışı tatilleriniz esnasında farklı mutfaklardan yeme-içme problemi yaşıyorsanız, Prag’da yemek yiyebileceğiniz Türk restoranları da mevcuttur.

Prag hakkında genel bilgi verdikten sonra biraz da gezilip görülmesi gereken en önemli yerlerden bahsedelim;

Prag Kalesi; 70 000 metrekarelik bir alanda kurulu olan dünyadaki en büyük tarihi kaledir. Şehrin en çok ziyaret edilen parçası olan kale 880 yılında Prens Borijov tarafından, bir tepe üzerine kurulmuş ve tüm şehre hakim konumdadır. Prag Kalesi şehir içinde bir şehri anımsatmaktadır. İçerisinde gotik Saint Vitus Katedrali, manastır, birçok kule ve sarayın kanatlarının yanı sıra birçok sokak ve en az üç tane de avlu bulunmaktadır. Kale Meydanı’ndan geçilen ilk avluda bulunan Asker Değişimi’ni mutlaka izlemeniz tavsiye edilir. Geçmişten bu yana birçok yıkım ve yangına rağmen kale zaman geçtikçe mimari açıdan daha da genişletilmiş ve barok, neoklasik tarz kazandırılmıştır.

Old Town Meydanı; 10.yüzyılda birçok ürünün uluslar arası satışının yapılması için kurulan meydan Prag’daki en eski ve en önemli meydandır. Şehrin en önemli merkez noktasıdır ve birçok yer de bu meydana göre tarif edilmektedir.

Karl Köprüsü; Prag’ın en ünlü ve en eski köprüsüdür. Gotik tarzda inşa edilen köprü, özellikle de geceleri yürüyüş yapmak için harika bir yerdir.

Astronomik Saat; Old Town Meydanı’nda yer alan orta çağdan kalma, üstünde 12 burcun sembollerinin 12 saat dilimini gösterdiği bir saattir.
One thought on “Tarihi Şehir Prag

  1. Berker Narin

    Tarihi Şehir Prag tanıtımı için teşekkürler.Gerçekten aşıklar şehrimi?her yerde öyle söyleniyor!

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir