Prag’da Gezilecek Görülecek Yerler

PRAG I GEZIP GÖRDÜM

Prag Orta Avrupa’nın merkezinde yer alan bir şehir olmasından ötürü pek çok Avrupa ülkesinden de kolayca gidilebilen bir şehirdir. Avrupa’ nın en iyi korunmuş şehri bu özelliğini 2.Dünya Savaşı’nda hiç zarar görmemesine borçlu. Savaşta hiç zarar görmeyen 1000 yıllık tarihi, şehrin her köşesinde varlığını hissettirmektedir. Şehir yüzlerce yıl Bohemya’nın Kale Bölgesi olmuştur. UNESCO’nun Doğal Miras ve Dünya Kültür Mirası listesinde sekiz yüz altmış altı hektarlık alan bulunmaktadır.

Prag’da Gezip Görülecek Yerler:

Prag Kalesi(Prazsky hrad):Dünyanın en eski antik kalesidir. Gittiğiniz zaman nöbetçi asker değiştirme törenini izleyebilirsiniz.570 metre uzunluğunda 130 metre genişliğindedir.

Old Town Meydanı: Prag’daki en eski ve en önemli meydan olan Old Towm 10.yy da kurulmuştur. Prag’ın kalbidir.

Köprüsü:14 ve 15.yy’da Vıtava Nehri üzerinde inşa edilen şehrin en ünlü köprüsüdür.

St. Vitus Katedrali: Prag’daki en önemli en büyük kiliselerdendir. Gotik Mimariye sahip dev katedral iç mimarisi dış işçiliği ve görkemiyle dikkat çekiyor. Biletsiz girebilirsiniz.

Dans Eden Ev: Sarhoş ev olarak da bilinen yapı gezilip görülmeye değer.

Belediye Binası: Kültür merkezi ve Konser Salonudur.20 yy başında inşa edilmiştir.1383 yılında Kral Wenceslas ev sahipliği yapsın diye yapılmıştır.

Astronomik Saat:1410 yılında yapılan bu saat şehrin simgesi durumuna gelmiştir.

Yahudi Mahallesi: Avrupa’nın en eski aktif sinagogu The Old New Sinagogue’un da bulunduğu mahalle birçok sinagogu Avrupa’nın en eski Yahudi Mezarlığı ve Kafka’nın Evi bulunmaktadır.

Altın yol(zlata Ulicka):Altın yol Ortaçağdan fırlamış gibi. Eski tarihi tek veya iki katlı rengarenk evler sıralanıyor.

Prag Ulusal Müzesi:1818 yılında kurulmuştur.19yy da inşa edilen yapı Çek Cumhuriyeti’nde Özgürlük ve Kültürün sembolü olmuştur.

Royal Garden: Prag kalesinde bulunan kraliyet bahçesidir.16 yy da kalede yaşayanlar için oluşturulan bahçe ancak 2002 yılında ziyarete açılmıştır.

St Nicolas Kilisesi’ ni ziyaret edin ve harika Charles Köprüsünde yürüyün. Akşam Prag’ın güzel sokaklarında dolaşın. Kafka’nın evine uğrayın. Petrin Kulesine çıkıp güzel Prag manzaralarının fotoğraflarını çekin. lennon duvarı, Povder kulesi(Prasna Brana),State Opera, Lobrowicz Sarayı da görülmeye değer.

Pragda Ulaşım

Ulaşım noktasında Prag şehri küçük olmasından dolayı nerede olursanız olun en yakın metro ve tramvay durağına en fazla 100 metre uzakta olmanız. Türk hava yollarının her gün direkt uçuşu vardır. İstanbul-Prag aktarmasız uçuş 2.45 dakika sürüyor. Aktarmalı uçmak isterseniz 7 saat ve üzerime çıkar yolculuğunuz. Prag’ a varan tüm uluslararası uçuşlar için Prag’ın ana havaalanı(vaclav Have Airport Pragve)havaalanına inmektedirler. Prag tam bir metro ve tramvay şehridir.

Ayrıca her yere metron ve tramvay ağı bulunmaktadır. Prag’da taksiler şehir standartlarına göre oldukça pahalıdır. Avrupa’nın küçük bir başkenti olması ve gezilip görülecek yerlerin birbirine yakın olmasından dolayı Avrupa’da en rahat edebileceğiniz şehirlerden bir tanesidir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir