Prag Konaklama Rehberi

Prag İzlenimleri

Avrupa’nın ortasında büyülü bir şehir. Gidip te beğenmemek imkansız gibi bir şey. Bohemya’nın yüzyıllardır başkentliğini yapmış şehir, birçok eseriyle tarihe tanıklık ettiğini ispatlıyor. Eski ve estetik köprüleri, kiliseleri, katedralleri ve kuleleri ile insanın dikkatini çeken ihtişamlı bir görüntüsü ile ziyaretçilere merhaba diyor.

İçinde gezdiğiniz vakitlerde tarihin çeşitli dönemlerine ait ortamları görmeniz zor değil. Orta Çağ’dan kalma kalesi, Arnavut kaldırımları, kilise çanları ile adeta tarihe sizler de orada dahil oluyorsunuz. Romantizm adına aradığınız her şeyi burada yakalamak mümkün. Şehir diğer yanında ise modern, enerjik bir yapı hakim. Kültürel ve sanatsal etkinliklerin hat safhada olduğu, kendinizi geliştirmeye yönelik her an bir meşgale bulabileceğiniz bir ortam.

Prag şehrinin biraz da hava durumu ve iklimi hakkında bilgilendirme yapalım. Orta Avrupa şehirlerinin klasik özelliklerini içinde barındıran şehir. Ilıman bir karasal iklime sahip. Kış ayları soğuk ve nemli geçiyor. Kışın kar yağsa dahi, yağan kar şehri esir almadan terk ediyor. Yazları ise sıcaklığın ciddi derecede arttığını söyleyebiliriz bazı dönemlerde. Gezilebilecek olan ayları söylemek gerekirse ilkbahar ve yaz mevsimlerinin tüm ayları diyebiliriz.

Prag’ta gezilebilecek yerlerden bahsetmek gerekirse. Şimdiden söyleyelim bu şehirde gezilecek yer sayısı oldukça fazla. Prag kalesi ya da dünyanın en eski antik kalesi diye bilinen meşhur kale. Bu kalede askerlerin nöbet değiştirme törenlerini ücretsiz olarak izleyebilirsiniz. Şatonun bahçesinde gezebilir muhteşem fotolar çekebilirsiniz. St. Vitus Katedraline de girişler ücretsiz. Şehrin belki de en güzel yeri olan Eski Kent Meydanı özellikle gece saatlerinde sizlere caz eşliğindeki yapısıyla oldukça çekici gelebilir.

Yine Charles Köprüsü de gecelerini kendine hayran bırakan bir görüntü sunuyor. Bunların dışındaki tarih yerleri de şu şekilde sıralayabiliriz. Belvedere, Petrin Kulesi, Mala Satrana Köprü Kulesi, Ulusal Müze, Ulusal Tiyatro, St. George Bazilikası, Vysehrad Kalesi, Old-New Synagogue, Strahov Manastırı, Yazlık Saray, Infant of Prague (Jezulatko) İsa Heykeli, Dans Eden Bina, Tyn Kilisesi, Betlem Chapel bunlar ve daha fazla da artabilen bir gezilecek yer sayısından söz etmek mümkün.

Prag’ta alışveriş yapma ve yemek yeme için de ilginç mekanlar bulunuyor. Alışveriş için sayıları 5-6 yı bulan büyük alışveriş merkezleri var. Ülkenin en büyük alışveriş merkezleri burada. Yemek için de Prag ve Çek Kültürüne özgü yiyeceklerin yer aldığı birçok mekan bulunmakta. TV Kulesinde şehre karşı şık konsepte bir yemek yiyebilir. Ya da tarihsel bir deneyim için farklı mekanları deneyebilirsiniz. Prag’ta fiyatların ucuz olduğunu söylemek mümkün ve Türkiye’deki fiyatların altında istediğiniz şeyleri yapabilirsiniz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir