Prag Hakkında Bilgiler

TÜM YÖNLERİYLE PRAG

Çek Cumhuriyeti’nin en kalabalık şehri ve başkenti olan Prag, aynı zamanda ülkenin en önemli turizm, ekonomik ve politik merkezi konumundadır. Vltava nehri üzerinde yer alan Prag, tarihi yapıları ve doğasıyla Doğu Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir.2000 yılında açıklanmış 9 Avrupa Kültür şehrinden biri olan Prag; tiyatroları, müzeleri, sanat galerileri, kale ve gettolarıyla Avrupa’nın en önemli turizm merkezleri arasında yer almaktadır.

Prag Nüfusu  

Prag, yıl boyunca düzenlenen konser ve festivalleriyle de turistlerin dikkatini çekmektedir. Bale, opera, klasik müzik ve tiyatro etkinlikleriyle bir kültür merkezi olan Prag’ın, sanatseverler için de oldukça doyurucu bir şehir olacağını söylemek hiçte yanlış olmayacaktır. Nüfusu yaklaşık 1,2 milyon olan Prag, karasal bir iklime sahiptir. Kış aylarında sıcaklık sık sık sıfırın altına düşmekle beraber şehirde yağışlar yıl boyunca devam etmektedir. Bu bağlamda şehri ziyaret etmek için en uygun ayların, sıcaklığın ortalama 20 derece olduğu haziran ve eylül dönemleri olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında aniden ortaya çıkan yağmurlarıyla bilinen Prag’a gitmeden önce, çantada bir şemsiye bulundurmak yerinde olacaktır.

Pragda Dil ve Lehçe      

Prag’ta Çekçe’nin yanı sıra Slovakça da konuşulmaktadır. Bunun yanında Prag halkının tamamına yakını orta derecede Almanca ve İngilizce bilgisine sahiptir. Çek Korunası para biriminin geçerli olduğu Prag’ta, turistlerin yoğun olduğu noktalarda Euro’da geçmektedir. Ancak ziyaretçilerin Prag’ta, alışverişlerde ve ödemelerde kur farkından dolayı ortaya çıkacak maddi kayıplar yaşamamaları için para birimi olarak Koruna’yı tercih etmeleri yerinde olacaktır. Bunun yanında Prag, Avrupa’nın diğer kültür merkezlerine kıyasla oldukça hesaplıdır.

Pragda Yemek ve Hayat

Zira yeme-içme ve barınma gibi ihtiyaçlar yüksek meblağlar ödemek gerekmemektedir. Bu bağlamda dar bütçe ile gezi planlayanlar için Prag oldukça makul bir seçim olacaktır. Yıllık ortalama 3 milyon turistin ziyaret ettiği Prag’ta ziyaret edilmesi gereken yerler arasında ilk sırayı Old Town Square almaktadır.1992 yılında Unesco Dünya Mirasları listesine adını yazdıran Old Town Meydanı, Prag’ın kalbi konumundadır. Yine bu meydan içinde yer alan Astronomik Saat de kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Köprünün diğer tarafında kalan Mala Strana, tarihi dokusuyla mutlaka gezilecek yerlerden biri olmakla beraber, yaz aylarında Prag’taysanız Vltala nehri turlarına katılmanız da oldukça eğlenceli olacaktır.

Prag Birası

Çek Cumhuriyeti, biranın anavatanı olduğundan Prag, bira açısından oldukça leziz bir şehir konumundadır. Bu bağlamda uygun fiyat ve leziz içki arayan kişiler için Prag birbirinden leziz bira ve şaraplarıyla en avantajlı Avrupa şehirleri arasındadır.

Prag Yemekleri

Restaurantlarında, genellikle pilavla servis edilen etli yemeklerin dikkat çektiği Prag’ta; şnitzel, biftek ve domuz eti geleneksel yemekler arasında yer almaktadır. Bunun yanında şehirde, uluslararası mutfaklardan lezzet olanağı sunan restaurantlarda bulunmaktadır. Ancak Çek Cumhuriyeti ve lezzetli yemek denildiğinde akla gelen ilk seçenekler gulaş ve kahnadır. Bu noktadan hareketle Prag’a gidecek olanların, dana eti, soğan ve kırmızıbiberden yapılan gulaş ve ördek etinden yapılan kahnayı muhakkak tatmaları önerilmektedir.
One thought on “Prag Hakkında Bilgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir