Otobüsbileti gen tr Edirne Otobüs Bileti

Uçak ile yolculuk alternatifleri arasından otobüs yolculukları başı çeker. Otobusbileti.gen.tr sitesinden en ucuz Edirne otobüs bileti fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

Kültürel Faaliyetler Açısından Edirne
Avrupa ve Anadolu’ya yakınlığından dolayı, Edirne’nin kültür tarihi oldukça zengindir. Yöre halkının çoğunluğunu, çeşitli zamanlarda Balkan ülkelerinden ve Kırım- Kafkasya yöresinden gelen göçmenler oluşturur. Göçleri, bozgunları en yoğun biçimde yaşayan yöre halkı, acılarını, özlemlerini, sıkıntılarını “Rumeli Türküleri” diye bilinen yanık türkülerle, yarattığı söylenceler, atasözleri, deyimlerde dile getirmiştir. Anonim ürünler bakımından zengindir. Bu ortak ürünlerde dil özellikleri belirgindir. Halkın çevresindeki eşyayı, canlıları algılayış biçimi bilmecelere yansımıştır.e

Yörede sıkça söylenen bilmecelerden birkaç örnek:

  • İrsiz içerde, başı dısarda. (Çivi)
  • Erkez uyur, baba ilyaz oturur. (Saat)
  • Bej gardej birbirini kovalar. (Çorap şişi)
  • Ezan okur, namaz kılmaz, karı alır, nikah kıymaz (Horoz).

Yöre, değişik yerleşimlerin, müzik ve oyun kültüründen etkilenmiştir. Geleneksel oyunları, renk, espri, biçim yönünden Anadolu oyunlarından ayrılır. Kasap Oyunu, Sigoş, Debreli Haşan, Kazibe, Çamko, Mendil Alaybeyi, Karşılama, en çok oynanan oyunlardır.
Günümüzde ildeki kültürel etkinlikler giderek yaygınlaşmakta ve kurumsallaşmaya yönelmektedir. Halkın katılımı, ancak şenliklerde ve spor çalışmalarında görülmektedir. Öte yandan sergi, görsel sanatlar gibi alanlarda etkinlikler sınırlı kalmaktadır.

En ucuz otobüs biletleri  otobusbileti.gen.tr sitesinde

SELİMİYE CAMİİ: Mimar Sinan’ın 80 yaşında yarattığı ve “ustalık eserim” dediği anıtsal yapı, Osmanlı-Türk sanatı ve dünya mimarlık tarihinin baş yapıtlarındandır.
Mimarlık tarihinde en geniş mekana kurulmuş yapı olarak nitelenen Selimiye Camii. 2475 m2’lık bir alanı kaplar. Ayasofya’nınkinden daha büyük olan kubbe, 6 m. genişliğindeki kemerlerle birbirine bağlanan 8 büyük payeye oturur.
Cami, mimari özellikleri yanında, taş, mermer, ahşap, sedef, çini gibi süsleme özellikleriyle de son derece önemlidir.

Otobubileti sitesinden alabileceğiniz gibi otobüs biletlerini ucuzotobusbileti.gen.tr ve otobus.org sitesinden de alabilirsiniz.