Marmara Bölgesi’nde Gezilecek Yerler

Türkiye’nin hem sanayi hem de turizm alanında en gelişmiş bölgelerinden olan Marmara Bölgesi’nde gezilecek pek çok yer bulunmaktadır. Marmara Gezilecek Yerler listesine baktığımız zaman, hemen hemen her alanda İstanbul’un önde geldiğini görmekteyiz. Tarihi ve kültürel alanlarda başta olmak üzere İstanbul’da gezilecek pek çok yer bulunmaktadır. Yaz turizminde ise sanayi nedeniyle pek yer bulunmayan bölgede; Balıkesir, Çanakkale ve Edirne şehirler bu konuda ön plana çıkanlardır. Tatil rehberi niteliğindeki bu kısa yazıda, Marmara Bölgesi’nde İstanbul’un ardından gelen en turistik yerleri tanıtacağız.

Bölgede doğa turizmi konusunda en gelişmiş şehir ise Bursa’dır. Eskilerin Yeşil Bursa olarak adlandırdığı bu güzel şehirde gezilecek pek çok yer bulunmaktadır. Bursa Gezilecek Yerler listesi genellikle doğa ile ilgili yerlerdir. Bir dönem Osmanlı Devleti’nin başkentliğini yapmış olan Bursa’da o dönemlerden kalan pek çok değerli yapı, günümüzde hala sapasağlam ayaktadır. Bursa’da gezilecek Osmanlı dönemi eserleri sayısı, çok fazladır ve şehrin turizminde önemli rol oynamaktadır. Bursa’nın en çok ilgi gören yeri ise Türkiye’nin sayılı kış turizmi merkezlerinden Uludağ Kayak Merkezi’dir. Aynı zaman Uludağ Milli Parkı içerisinde yer alan bu bölge, doğal güzellikleriyle de ön plana çıkmaktadır. Tatil Ana internet sitesinde, Bursa’da gezilecek yerlerle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ulu Camii, tarihi hanlar ve çarşılar, İnkaya Çınarı, TOFAŞ Araba Müzesi, İnkaya Çınarı, Soğanı Botanik Parkı gibi yerler şehirdeki gezi noktalarından bazılarıdır.

Kocaeli, İstanbul’dan sonra Marmara Bölgesi’nin sanayi alanındaki merkezidir. Turizm konusunda yeni yatırımlarla ayaklanmaya başlayan Kocaeli’de mavi bayraklı plajlar öne çıkmaya başlamıştır. Temizliğin ön planda tutulmasının ardından kentte yaz turizmi gelişme göstermiştir. Kartalkaya Kayak Merkezi ise özellikle İstanbul’a en yakın kış turizmi noktası olması nedeniyle popüler bir yerdir. Kocaeli Gezilecek Yerler listesi, her geçen gün yeni bölgelerin eklenmesiyle zenginleşmektedir. Tatil rehberi sitesinde en iyilerinden biri olan Tatilana.com sitesinde Kocaeli’de gezilecek yerler hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Güncel halde ve kullanıcının ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde düzenlenmiş olan gezi rehberi yazılarında aradığınız tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

 
3 thoughts on “Marmara Bölgesi’nde Gezilecek Yerler

 1. Ali Büyük

  Merhaba arkadaşlar bu web sitesi inan ki çok güzel, Marmara Bölgesi’nde Gezilecek Yerler konusu , saolun

  Reply
 2. Gez Gör Anlat

  Gez Gör Anlat’ın mesajı: çarşamba günü Marmara Bölgesi’nde Gezilecek Yerler haberinizi okudum.seyahat öncesi faydalı oldu.

  Reply
 3. alp er tonga

  Marmara Bölgesi’nde Gezilecek Yerler konusu için teşekkürler Kilis şehrinden sevgilerle

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir