Kartepe’de kayak keyfi

Marmara Bölgesi’nin ve ülkemizin en önemli kış turizmi alanları arasında kısa sürede yerini edinen Kartepe Kış Sporları Merkezi soğuk kış günlerinde sıcak bir soluk almak isteyenler için uygun bir adres. Bağlı bulunduğu Kocaeli’nin merkez ilçesi İzmit’e 25, Sakarya’ya 58, İstanbul’a 132, Bursa’ya 147, Ankara’ya 354, İzmir’e 470 kilometre mesafedeki bu doğa harikası yer ağırladığı konuklarının hafızalarında derin ve tatlı izler bırakır. Ulaşım gerek bireysel araçlarla gerekse tur operatörleri ile son derece kolaydır.

42 kilometrelik pist alanına sahip bölgede 14 adet doğal pist, 3 adet telesiyej ve 2 adet T bar (teleski) yer alıyor. Her seviyede kayak tutkunları için dizayn edilen pistler, kayağa yeni başlayanlara da, usta kayakçılara da güvenle kayak keyfi yaşama imkânı sağlıyor. Bu arada çocuklar da unutulmamış ve ‘Baby lift’ adlı alan sevimli yaramazların kayak sporu ile haşır neşir olmasını sağlamıştır.

Ülkemizin konusunda görkemli ve iddialı bu bölgesinde kış sporları kayak ile sınırlı değil. Kayağın yanı sıra kar motosikleti, dağcılık, doğa yürüyüşü hatta futbol, voleybol, basketbol gibi çok sayıda spor dalına imkan tanıyan Kartepe her yaştan ve zevkten insana hitap ederken eşsiz manzarası ile büyülüyor.

 

 

Zirvesi deniz seviyesinden bin 608 metre yükseklikte olan Kartepe Kış Sporları Merkezi, Samanlı Dağı’nın en yüksek noktasındadır. Kışın Karadeniz’i aşarak bölgeye yoğun yağış getiren karayel rüzgarı, Marmara Bölgesi’nde ilk olarak karşılaştığı Kartepe’ye yoğun kar bırakır. Zirvede kasım ayının ortalarında başlayan kar 1.5 ila 3 metre yüksekliği bulmakta ve etkisi Nisan ayının sonuna kadar sürmektedir.

 

Kışın bunaltıcı ve kasvetli havasını bir süreliğine olsun üzerinden atmak isteyenlerin önemli bir kısmının günübirlik gidip dönebileceği mesafede olan Kartepe’de konukların rahatlığı için tüm imkânlar düşünülmüş. Dağ boyunca sıralanan oteller sizlere evinizdeki rahatlığı sunarken kayak kıyafeti mağazaları kış sporu kıyafet ve malzemelerinin satışını, dilerseniz kiralamasını gerçekleştiriyor. Ucu bucağı olmayan bir beyazlığın içinde kendinizi kaybederken zirveye çıkış ve inişlerde sucuk ekmek keyfi yaşamak da cabası. Bahar ve yaz ayları geldiğinde ise farklı bir görünüme kavuşup insanlara farklı spor ve keyif olanakları sağlayan Kartepe’yi henüz keşfetmediyseniz bu kış kendinizi bu keşiften mahrum bırakmayın. Sevdiklerinizle birlikte yaşanacak ve anlatılacak anılara yenilerini eklemek için Kartepe aradığınızdan fazlasını bulacağınız bir cennet.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir