Kapalı Çarşı (Grand Bazaar) Istanbul

İstanbul’ un merkezinde yer alan kapalı çarşı, Beyazıt ve Mercan semtlerinin merkezinde yer alan Dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşısı unvanına sahip bir çarşıdır. Kapalı çarşı içerisinde 4000’ i aşkın dükkân ve ofis bulunmakta olup 25 bin kişiden fazla çalışana istihdam kapısı olmuştur. Kapalı çarşı her gün 500 bin insanı ağırlayan oldukça popüler ve kalabalık bir yerdir. Bunun yanı sıra her yıl 100 milyon turisti de ağırlayan en çok ziyarete edilen turistik mekân unvanını elinde bulundurmaktadır.

Kapalı çarşının çekirdeği Bizans döneminde kalma 36 * 48 m boyutlarında ki bedestenlerden oluşur. Pamuk ve pek yolu güzergâhında olan kapalı çarşı en büyük eklemesini Kanuni zamanında yaşamıştır. Büyük bir dolambaç şeklinde olan kapalı çarşıda 66 sokak 31 bin metre kare alan 5 camı, 2 okul, 8 çeşmeyi 10 kuyu 2 şadırvan 25 kapı ve 18 han bulunmakta olup tüm bu hizmet alanlarının bir kısmı hala hayatını sürdürmektedir.

Tarihte birçok yangın ve deprem gibi doğal felaketlerle karşı karşıya gelen kapalı çarşı zamana karşı direnmekte ve hala ilk gün ki özelliğini ve şöhretini korumaya çalışmaktadır. Kaplı çarşı içerisinde terlik satanlar, fessatanlar gibi mesleki gruplara göre sokak isimleri verilmiştir. Özellikle altın ve mücevherciler olduğu sokaklar son derece meşhurdur. Rengârenk aksiyon dolu kapalı çarşı da fiyatlarda pazarlık söz konusu olup eski canlılığı hala devam etmektedir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir