İstanbulun Tarihi

300 bin yıllık bir medeniyet beşiği olan İstanbul’ da ilk yerleşim ve yaşam belirtisi MÖ 1000 yıllarında başlamaktadır. 1600 yıl boyunca farklı milletlere ve imparatorluklara ev sahipliği yapan İstanbul, Avrupa, Asya ve Afrika kıtasının birleştiği bir noktada olup köprü görevi üstlenmektedir. Bunun yanı sıra iki denizi birbirine bağlayan boğaza sahip olması onun bir gerdanlığı boynunda tutan güzel misali çekici ve muhteşem olmasını sağlamaktadır.

Onlarca dine, dile millete ve ırka ev sahipliği yapmış olan bu nadide şehir, oldukça kozmopolit ve elit bir yapıya sahiptir. İstanbul’ un Byzantion, Kostantinapolis ve Konstantiniyye gibi isimleri bulunmaktadır. Tüm dinler için oldukça kutsal olan bu şehirin İslam dünyasında çok ayrı bir yeri vardır. Hz Muhammed’ in hadisi şerifinde İstanbul bir gün feth olunacaktır sözü tüm İslam kumandanları ve sultanları için bir emir olmuş ve tarih boyunca İslam dünyası tarafından İstanbul onlarca kez kuşatılmıştır.

Nihayetin de 1453 yılında Sultan Mehmet tarafından feth edilen İstanbul 6 asıra yakındır Türk milletine kucağını açmıştır. Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmış İstanbul’ da Topkapı sarayı ve Ayasofya gibi 100 ler ce yılık geçmişe sahip dev tarihi eserler bulunmaktadır. İstanbul çok yakın gelecekte de tüm dünya başkentlerine öncülük edecek ve geniş bir coğrafyaya yayılacak Türk İslam dünyasına başkentlik edecektir.
One thought on “İstanbulun Tarihi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir