İstanbul Ulaşım

İstanbul ulaşım açısından oldukça önemli bir şehirdir. İki kıtanın birleşim noktasında olan şehir Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlamaktadır. Ulaşım yollarının geçiş ve kesişim güzergâhında bulunan şehir kilit bir konumdadır.

Ulaşım konusunda yoğunluk yanında bir takım problemleri de getirmektedir. Bu problemleri aşmak için her geçen gün yeni karayolları, kavşaklar ve alternatif ulaşım yolları yapılmaktadır. Nüfusun fazla olması ve hareketli bir şehir olan İstanbul ulaşım konusunda da hareketlidir. Ulaşımda Anadolu yakası ve Avrupa yakası arasında biri yapımı devam eden üç boğaz köprüsünün yanı sıra vapur ve feribot seferleri yapılmaktadır. Her gün binlerce insan iki yaka arasında seyahat etmektedir.

İstanbul ulaşım konusunda görevli kurum ve kuruluşlar gerekli çalışmaları yapmaktadır. Nüfus yoğunluğuna bağlı olarak ulaşımda her geçen gün yoğunluk artmaktadır. Ulaşımı rahatlamak için de alternatif seçenekler ilgili belediyeler ve bakanlıklar tarafından halka sunulmaktadır.

İstanbul ulaşımda aynı zamanda geçiş güzergâhı olmasından dolayı transit geçişlerde de önemli bir konuma sahiptir. Türkiye’nin diğer şehirlerinden yüzlerce ulaşım firması için İstanbul uğrak bir yerdir. İstanbul ulaşım açısından konum gereği zenginlikler içerir. Kara, hava, deniz ve demir yollarıyla dünyanın birçok yerine ulaşım imkânı vardır. Avrupa’nın önde gelen metropollerinden olması sebebiyle ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlaması sebebiyle de birçok yabancı ülkeden ulaşım imkânı vardır. Her geçen yıl dış ülkelerle artan ticaret potansiyeline bağlı olarak yeni projeler ve planlamalarla İstanbul’un ulaşım kanalları büyütülmektedir.

istanbulun ulaşım haritası
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir