İstanbul Tiyatroları

İstanbul’ da yerli ve yabancı tiyatro oyuncularının yer aldığı tüm oyunlar özellikle iki ana tiyatro salonlarında sahnelense de bunun yanı sıra özel tiyatro sanatçılarının ve yönetmenlerin kurdukları kültür ve sanat merkezlerinde de sergilenmektedir.

Yüzlerce devlet sanatçısı ve tiyatrocusuna sahip İstanbul devlet tiyatroları her gün farklı salonlarda sahneledikleri oyunlarla tiyatro severler bir hayli ilgisini çekmekte ve tiyatro özlemlerini dindirmektedir. Devlet tiyatrolarından sonra en aktif olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tiyatro oyunlarında yine İstanbul’ un onlarca Belediye Kültür ve Sanat merkezlerinde oyunlar sahnelenmektedir. Daha çok belediye kadrolarında yer alan tiyatro oyuncuları çok yoğun tempoda hem yetişkin hem de çocuk tiyatroları sahneleyerek tiyatro severler hizmetler sunmaktadır. Bu iki ana tiyatro aktivitelerinin yanı sıra Yılmaz Erdoğan, Ahmet yenilmez, Cem Yılmaz ve Müjdat Gezen gibi duayenlerin sahip oldukları Kültür ve Sanat merkezlerinde tiyatro ve oyunlar sahnelenmektedir. Kendi içerisinde sanatçısını tiyatrocu ve oyuncusunu yetiştiren bu merkezlerde yetişen oyuncuların daha sonra dizi ve sinema sektörüne atıldıklarını ve ciddi başarı sağladıklarını görebiliriz.

Tarihi 17. Yy’ lın sonlarında başlayan ve günümüze kadar gelen tiyatrolar bugün belediyeler, kültür bakanlığı ve özel tiyatro sanatçılarının girişimleri ve çabaları ile ayakta olup oldukça fazla ilgiye sahiptir. Kendi seyirci ile bütünleşmesi kolay olan tiyatro oyunlarını seyrederken İstanbul’ un keyfini çok daha fazla sürecek ve tiyatro ile sanatı, oyunculuk ile şehiri, gerçek ile hayalleri harmanlayacaksınız.
One thought on “İstanbul Tiyatroları

  1. Feryal Sarıtepe

    Feryal Sarıtepe’ın mesajı: çarşamba günü İstanbul Tiyatroları haberinizi okudum.etkinlik öncesi faydalı oldu.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir