İstanbul Sinemaları

İstanbul sanat ve kültür medeniyeti olduğu gibi tarihi dokusu denizi ve doğası ile farklı dil din ve ırklara ev sahipliği yapmış olmanın verdiği avantaj ile ulusal ve uluslararası onlarca sinema filmine ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle son 10 yılda birçok Hollywood yıldızını ağırlayan ve tercihi mirasını bir sinema seti gibi kültürlere ve medeniyetlere sunan İstanbul sinema sektörünün göz bebeklerinden biridir.

Geçmişten bu yana açık hava sinemalarının mahalle ve semtlerde akşam seanslarında ailelere ve çocuklara sunulduğu İstanbul’ da sinemanın ruhunu her noktada binada ve yapıda görebiliriz. Eşsiz güzellikleri ile her karesinde izleyenleri heyecanlandıran İstanbul, aynı zamanda sinemaları ile dünyanın her neresinde yapılırsa yapılsın yabancı sinemaları aynı anda vizyona koyarak dünya le yarışmaktadır. İstanbul’ da bugün her ne kadar emek sineması yıkılmış olsa da, Yeşilçam ‘ dan eser kalmasa da her semti ilçesi adası sokağı ve caddesi ile sinema sektörü ile iç içe olmuş bir şehir görebilirsiniz.

Sinemaseverle içinde özellikle tüm AVM’ ler de, büyük semt alış veriş merkezlerinde sinema salonları bulunmakta olup ulusal ve uluslararası yerli ve yabancı onlarca sinema filmini vizyona koymakta ve uzun süre vizyonda tutarak sinema kültürüne katkılar sunmaktadır. Sinema kültürün işlediği şehir dokusu İstanbul sinemaları bir heyecan bir keyif ve adrenalini izleyenlerle birlikte senaristine yönetmenine ve oyuncusuna aktarmaktadır.
One thought on “İstanbul Sinemaları

  1. Kertenkelebek

    kültür sanatın ülkemizdeki başkentinde, sinemaların sayısının fazla olması normal.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir