İstanbul Gezilecek Yerler

İstanbul Türkiye’nin ve Dünyanın en önemli merkezlerinden biridir.  Milyonlarca nüfusu, sanayi ve ticaret merkezi olmasının yanı sıra gezilip görülmesi gereken geçmişten günümüze gelmiş birçok kültürel ve doğal mirasa da sahiptir.

İstanbul gezilecek yerler arasında doğal ve tarihi birçok yeri sayabiliriz. Bunlar arasında Ayasofya, Süleymaniye Camii, Yerebatan Sarnıcı gibi birçok tarihi yerler gösterilebilir. Coğrafi ve jeopolitik konumu gereğince binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve her seferinde üstündeki barınan medeniyetler tarafından çok önem verilen İstanbul her sene milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. İstanbul gezilecek yerler doğal, tarihi ve sosyal olarak ayrılabilir.

Doğal güzellik içinde harika boğaz manzarası öncelikli olarak gelmektedir. Konumu güzel bir yerden güneşin doğuş ve batışını izlemeyi her İstanbullu tavsiye eder neredeyse. Yüzlerce yıl boyunca Grek, Bizans ve Osmanlı Devletinin merkezi olmuş bu şehir birçok tarihi eseri de bünyesinde barındırmaktadır. Helen kültürüne ait olan Aya İrini Kilisesi ve Ayasofya geçmişten günümüze muazzam eserler arasında sayılır. Türk-İslam medeniyetine de uzun zaman başkentlik yapan İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayı ve Süleymaniye Camii ve daha birçok eser Türk-İslam uygarlığı için önem arz etmektedir. İstanbul gezilecek yerler bununla bitmemektedir. Modern kültüre ait İstiklal Caddesi ve meydanları da görülmeye değer yerlerdir. Siyasi, ekonomik ve sosyal yönden Türkiye’nin marka şehirlerinin başında gelen İstanbul her geçen zamanda olanak ve imkânlarıyla insanlara karşı bir cazibe merkezi olmaya devam etmektedir.

Rumeli Hisarı
Anadolu Hisarı
Beylerbeyi Sarayı
Küçüksu Kasrı
Ihlamur Kasrı
Hidiv Kasrı
Beykoz Kasrı
Sepetçiler Kasrı
Aynalıkavak Kasrı
Küçük Ayasofya Camii
Fethiye Müzesi
Kuleli Askeri Lisesi
Bağdat Caddesi
İstiklar Caddesi
Fransız Sokağı
Feshane
Çamlıca Tepesi
Panaroma 1453 Tarihi Müzesi
Miniatürk
Vialand
İstanbul Modern Sanat Müzesi
İstanbul Akvaryum
İstanbul Oyuncak Müzesi
Barış Manço Evi
Pierre Loti
Rahmi Koç Müzesi
Hürrem Sultan Hamamı
Çemberlitaş Hamamı
Yıldız Parkı
Tekfur Sarayı
Yuşa Tepesi
Emirgan Korusu
Belgrad Ormanı
Anadolu Kavağı
Polonezköy
One thought on “İstanbul Gezilecek Yerler

  1. Ali Keskin

    sevgili admin, İstanbul Gezilecek Yerler yazınız inanılmaz mükemmel, beğen butonuna bastım

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir